مزایای استفاده از پارتیشن اداری mdf به جای نئوپان

ساختار پارتیشن mdf یک ساختار یکنواخت و همگن است به همین دلیل در صنعت و دنیای کار طرفدارای زیادی پیدا کرده است. این نوع پارتیشن به راحتی ابزار کار شده است و تهیه پروفیل و برش کاری به راحتی و بدون اتلاف و خرابی mdf امکانپذیر است . همچنین از دیگر مزایای این نوع پارتیشن سطح صاف و صیقلی آن است که قابلیت روکش کاری و رنگ شدن آن را افزایش می دهد. و همچنین در مقابل پوسیدگی و خوردگی توسط حشراتی مثل موریانه مقاوم است . از  مزایای دیگر آن مقاومت در برابر تغییر شکل و خمیدگی است.

نکته قابل ذکر این است که mdf در لایه های نازک نیز قابل تولید است که به اصلاح thin mdf نام گرفته اند. و همین mdf های نازک هم دارای مزایای بسیاری هستند که میتوان موارد زیر را نام برد:

1-در صفحات پشتی کابینت استفاده می شوند.

2-پنا چهارچوب در پارتیشن بندی هستند.

3-مصارف جدید در صنعت کفش سازی دارند.

4-استفاده در قسمت های داخلی وسایل نقلیه

در مقابل thin mdf میتوان thick mdf را نام برد که پارتیشن mdf ضخیم است و از موارد استفاده آن می توان استفاده در ساختمان سازی و ساخت اثاثیه در مبلمان را ذکر کرد.

از جمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای مختلف mdf شده است عبارتند از:

1-خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا

2-دامنه وسیع دانسیته(وزن مخصوص) ضخامت و ابعاد قابل تولید mdf

3-قابلیت ابزار خوری ، ماشین کاری و سنباده زنی

4-سطوح صاف و متراکم

5-قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف

6-عدم وجود معایب چوب

7-پروفیل دانسیته یکنواخت و همگن

8-قابلیت انجام رو سازی های مختلف همچون انواع روکشی های چوبی و غیر چوبی ، رنگ آمیزی و غیره

9-پایداری ابعاد و مقاومت به فشرده شدن

10-زیبایی ظاهری ، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب

Mdfمخفف medium Density Fiberboard  به معنی ورق  فیبر با چگالی متوسط می باشد. و همانطور که میانید زمانیکه خاک اره با مواد شیمیایی مانند موم و رزین ترکیب میشود و تحت فشار و حرارت بالا قرار می گیرد mdf تولید میشود.

طبق توضیحات گفته شده در بالا ورق های mds در دو نوع ضخامت بالا و ضخامت پایین تولید میشوند. که این ضخامت بین 3 تا 38 میلیمتر متغیر است و این دو نوع را میتوان با نام های mdf نازک و ضخیم دسته بندی کرد. نام دیگر ام دی اف های نازک فیبر است و مورد استفاده آن برای ساخت کف کشوها، پشت کابینت ها، رویه درب ها ، دیوارکوب ، پوشش های سقف ، ساخت غرفه نمایگاهی و غیره می باشد . از طرفی درباره موارد  استفاده ام دی اف های ضخیم میتوان میز و کمد و قفسه و نیمکت و اجسامی از این قبیل را نام برد.

ام دی افی که ما میبینیم و در صنعت از آن به شکل های مختلف استفاده می شود آن چیزی نیست که در اصل وجود داشته است. به دلیل اینکه کغزی ام دی اف ظاهر چندان قابل توجهی ندارد بنابراین از رنگ و روکش استفاده میکنند تا ظاهری زیبا و موزون به آن ببخشند و در صنعت جلوه پیدا کند. از انواع روکش های ام دی اف می توان موارد زیر را نام برد:

روکش چوبی:

روکش های نازک چوبی هستند که از کیفیت فوق العاده ای برخوردارند ولی به دلیل هزینه بالا برای استفاده از چنین روکش هایی در ایران طرفداران زیادی ندارد. این نوع روکش بیشتر در کابینت ها و طراحی های خاص و ظریف داخلی ساختمان و موارد اینچنینی کاربرد دارد. و همانطئر که حتما تا به حال در روکش هایی نظیر کابینت مشاهده کرده این مقاومت خوبی در برابر رطوبت  و مواد شیمیایی ندارند.

روکش پلی وینیل کلراید (پی وی سی):

در ساخت مواد این نوع روکش مواد ترمو پلاستیک استفاده شده است  و گاها با پوشش لاکی مقاوم پوشانده می شوند و همین پوشش لاکی دلیلی برای مقاومت این روکش در مقابل رطوبت است. مزیتی که روکش چوبی از آن محروم بود…

از مزایایی دیگر این نوع روکش مقاومت بالای آن در برابر خمیدگی و انعطاف پذیری بالای آن است که باعث می شود براحتی بتوان طرح های خاص را بر روی آن تراشید و نقش برجسته ایجاد کرد. از معایب این نوع روکش عدم مقاومت آن در برابر  حرارت است .

روکش ورق اکریلیک (پولیشی):

مزایا و معایب این نوع روکش تا حد زیادی شبیه روکش پی وی سی است با این تفاوت که مقاومت این نوع روکش در برابر ضربه نسبت به نوع پی وی سی کمتر است و البته واکنش کمتری نسبت به حرارت از خود نشان می دهد. بنابراین از لحاظ قیمت این نوع روکش از نوع قبلی گرانتر است.

روکش اچ پی ال:

این روکش نسبت به روکش چوبی ماندگاری بیشتری دارد و مقاومت بیشتری در برابر ضربه ، سائیدگی، و نور آفتاب از خود نشان می دهد.. اکثرا زمانی که میخواهند برای مبلمان اداری و خانگی از روکش های طرح دار استفاده کنند از این نوع روکش استفاده میکنند  چرا که میتوانند طرح های مختلف چوب های طبیعی را روی این روکش به تصویر بکشند…

روکش ملامینه:

سازگار ترین و پرفروش ترین نوع روکش است که در ایران نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از دلایل محبوبیت آن مقاومت در برابر رطوبت حرارت ، سایش و گرماست…

روکش کاغذی(لترئن):

این نوع روکش به دلیل مقاومت کمی که نسبت به عوامل خارجی مثل رطوبت و گرما و … دارد ارزانترین نوع روکش است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد…از موارد مصرف آن می توان به مصارف ادری و خانگی مانند ساخت قفسه و مبلمان اداری بسیار ارزان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *